Posted on

Stomia to pojęcie medyczne czasem nazywane także sztucznym odbytem. Stomia to chirurgiczne połączenie światła naszego przewodu pokarmowego z naszą skórą. Refundacja stomii Tworzona jest w konkretnym celu. Jej rola polega na dostarczeniu wszelkich substancji odżywczych do światła p. pokarmowego. Jest ona też stosowana w roli innej drogi dla oprowadzania kału. Stomia refundacja jest podzielona na kilka rodzajów.

 

Kolostomia dofinansowanie nfz to bardzo często wybierana opcja. To rodzaj stomii na jelicie grubym. Ma ona miejsce po usunięciu choremu pacjentowi fragmentu jelita grubego. Pozostałość jelita grubego pacjenta jest wyprowadzana na powierzchnię brzucha, następnie jest przyszywana do skóry pacjenta. W taki właśnie sposób tworzy się „odbyt brzuszny”, czyli stomia. Ten rodzaj stomii wykonywany jest w poszczególnych sytuacjach. Zazwyczaj zabieg ten wykonywany jest w sytuacji występowania nowotworów j. grubego, czy również poważniejszych uszkodzeń jamy brzusznej. Niedrożność jelit też jest czasami przyczyną kolostomii. Kolejnym rodzajem stomii jest urostomia i jak sama nazwa wskazuje to stomia w obrębie układu moczowego.

 

Urostomia umożliwia pacjentowi swobodny odpływ moczu w bardzo poważnych stanach chorobowych. Stosowana jest przede wszystkim w sytuacji odkrycia wszelkich nowotworów układu moczowego, które uniemożliwiają pacjentom naturalne oddawanie moczu. W przypadku urostomii, mocz trafia do worki stomijne refundacja , które posiadają specjalne kraniki do opróżniania. Refundacja urostomia podlega znacznym ograniczeniom. Narodowy Funduszu Zdrowia na własnej oficjalnej stronie www precyzuje zasady zaopatrzenia w specjalny sprzęt stomijny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *