Posted on

Prawdopodobnie każdy będąc maluchem częstokroć słyszał od rodziców „kultowe” zdanie – „słyszysz co do Ciebie mówię?”, „czy Ty jesteś głuchy?”, „czy ja mówię po chińsku?” A ilu z nas wypowiada te słowa obecnie, zwracając się do swych pociech bądź partnerów. Czy kiedyś jednak przeszło nam poprzez głowę, iż ktoś rzeczywiście może posiadać problem ze słuchem? W szpitalu, tuż po urodzeniu, dzięki profesjonalnemu sprzętowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, noworodkom robi się dokładne badanie słuchu.

 

Wynik badania w większości przypadków jest należyty, niemniej jednak czy na stale? Czy ktoś samoistnie chodzi do specjalisty laryngologa, ażeby profilaktycznie przeprowadzić badania słuchu? Laryngolog takie badania wykonuje standardowo, jest to dla laryngologa badanie tak zwyczajne jak dla lekarza internisty chociażby zerknięcie do gardła w trakcie wizyty lekarskiej. Jeżeli okaże się, iż z naszym słuchem coś jednak szwankuje, rzeczywiście nie ma się czego bać. Dzisiaj medycyna niezwykle się rozwinęła, a także aparat słuchowy, postrzegany jest zupełnie inaczej aniżeli kilka lat temu.

 

Aparaty słuchowe niektórych firm są silikonowe, a więc niemalże niezauważalne. Ciekawą informacją są także wzmacniacze dźwięku (w naszym prawie nie są one traktowane jak laryngolog badanie słuchu gniezno). Aparaty te są wielkości monety jednogroszowej, lekkie i wyglądają jak końcówka od słuchawek dousznych. Też ortodontyczne aparaty są odczarowane i dzisiaj nie słychać głupich żartów w szkołach z maluchów „szablozębnych”, jak jeszcze całkiem niedawno. Dzisiaj aparaty na zęby są niezauważalne, a kolorowe gumeczki w aparacie są modne. Wniosek nasuwa się sam – zarówno technika posunęła się na przód, i producenci medycznego sprzętu prześcigają się w udogodnieniach dla pacjentów, jak również zmianie uległo podejście osób. Wzrosła się ludzka świadomość i tolerancja I oby tak było dalej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *