Indywidualne wymagania

Pożywienie jest dla zwierzęcia, podobnie jak i dla człowieka, jednym z najważniejszych czynników zdrowia i dobrego samopoczucia. Jest to również sprawa wysoce indywidualna. Gdy zastanawiamy się jaka karma dla naszego kota będzie najlepsza, poświęćmy chwilę na obserwowaniu naszego przyjaciela. Po jakim jedzeniu nasz kot dobrze się czuje, jest zadowolony, doładowany, naenergetyzowany, chętny do zabawy i do psot, a po jakim jest powolny, ospały i apatyczny. Po jakim łatwo utrzymuje stałą wagę, a po jakim tyje.

Karma dla kota – skład

Oczywiście nie chcemy widzieć w składzie karmy dla naszego kota zbyt wiele innych substancji niż mięso, czy ryby. Czytajmy uważnie skład wypisany na opakowaniu, bądź w opisie produktu w internecie. Pamiętajmy, przy tym, że w naturze kot potrafi zjeść całą mysz – z ogonem, łapkami, skórą i wszystkimi wnętrznościami, lub całego ptaka – z dziobem i piórami. I do tego właśnie układ trawienny kota jest przygotowany. Im więcej mięsa, tym lepiej. Im więcej zbóż, ulepszaczy, aromatów, substancji wypełniających i chemii – tym gorzej.

Wnioski z obserwacji

Obserwacja i rozsądne eksperymentowanie z różnymi rodzajami pokarmów dla naszego pupila są wielce wskazane. Jeden kot zje gotowaną marchewkę i czuje się świetnie. Inny uwielbia oliwki, które najpierw turla po domu i świetnie się bawi. Jedne koty zajadają surową wątróbkę kurzą, inne wolą sucha karmę i ulubione chrupki. Koty w naturze polują na swoje jedzenie i mają ku temu cały zestaw niesamowitych umiejętności. Warto czasem kota zaskoczyć i schować mu jedzenie w innym miejscu niż zazwyczaj. Będzie miał okazję wykorzystać swój węch i zmysł postrzegania przestrzeni. Można też chrupki rzucać kotu, tak by musiał je upolować, zamiast po prostu wyjeść je z miski. Kot uwielbia gonić, skakać, dopadać i wyciągać coś łapką spod łóżka. Karmienie kota może być wspaniałą zabawą oraz ćwiczeniem dla naszego pupila, które przy okazji dostarczy mu okazji do intensywnego ruchu.

żywienie kota dobrą karmą

Zielone liście w diecie

Każdy kotek bardzo potrzebuje od czasu do czasu żuć zielone listki odpowiednich roślin np źdźbła traw. Jeśli kot jest niewychodzący, należy zapewnić mu dostęp do różnych jadalnych roślin jak żyto, koniczyna, bazylia, lub inne, po uprzednim upewnieniu się, czy przypadkiem nie są trujące dla kota, bądź szkodliwe. Koty przebywające stale w mieszkaniach potrzebują także dostępu do bezpośredniego promieniowania słonecznego, które też jest dla kota, tak jak dla każdego stworzenia, rodzajem paliwa, niezbędnego do zdrowego rozwoju. Rozkosznie rozciągnięty kot na balkonie, wylegujący się w ciepłym słońcu, jest widokiem utwierdzającym w przekonaniu, że warto było dostosować balkon i wypuścić zwierzę na powietrze i na słońce. Dostosowana indywidualnie karma dla kota da wszystkim dużo satysfakcji w postaci zadowolonego i zdrowego mruczka. Jeśli poszukujesz sklepu internetowego z karmą dla kota, lub z akcesoriami dla kotów, np furminator

Sprawdź sklep Krakvet