Posted on

Prawdopodobnie każdy z nas będąc dzieckiem częstokroć słyszał od rodziców „kultowe” powiedzenie – „słyszysz co mówię?”, „jesteś głuchy?”, „czy ja mówię niewyraźnie?” A ilu z nas powtarza te słowa dzisiaj, zwracając się do własnych maluszków czy też współmałżonka. Czy kiedyś jednakże przeszło nam poprzez myśl, że druga osoba de facto może posiadać problem ze słuchem? W szpitalu, tuż po urodzeniu, dzięki sprzętowi WOŚP, dzieciom przeprowadza się dokładne badanie słuchu.

Wynik w większości jest właściwy, ale czy na stale? Czy ktoś z własnej woli odwiedza specjalisty laryngologa, aby profilaktycznie przeprowadzić badania słuchu? Lekarz laryngolog badanie słuchu wykonuje standardowo, jest to dla laryngologa badanie tak normalne jak dla lekarza internisty przykładowo zerknięcie do gardła w trakcie wizyty lekarskiej. Jeśli wyjdzie, że z naszym słuchem coś natomiast jest nie tak, faktycznie nie ma się czego bać. Obecnie medycyna niezwykle się rozwinęła, i aparat słuchowy, postrzegany jest całkiem inaczej niż kiedyś.

Aparaty niektórych spółek są wykonane z silikonu, a więc niemal niezauważalne. Ciekawą informacją są też wzmacniacze dźwięku (w naszym prawie nie są one odbierane jak badania słuchu gniezno). Aparaty te są rozmiarów jednogroszówki, bardzo lekkie i wyglądają jak końcówka od słuchawek dousznych. Również ortodontyczne aparaty zostały odczarowane i aktualnie nie słychać głupich żartów w placówkach szkolnych z maluchów „szablozębnych”, jak jeszcze do niedawna. Dziś aparaty na zęby są niezauważalne, a kolorowe gumki w aparacie są bardzo modne. Wniosek jest jeden – zarówno technika poszła na przód, i twórcy sprzętu medycznego prześcigają się w udogodnieniach dla pacjentów, jak i zmieniło się podejście ludzi. Wzrosła się ludzka świadomość oraz tolerancja I oby tak było dalej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *