Jeśli posiadamy psa, z pewnością ważne jest dla nas jego zdrowie oraz dobre samopoczucie. Aby zapewnić mu jak najlepsze warunki życia, powinniśmy posiadać podstawową wiedzę dotyczącą objawów najczęstszych chorób psów. Cukrzyca jest schorzeniem przewlekłym. Kojarzona jest głównie z ludźmi ale zwierzęta także mogą na nią zachorować. Niestety, cukrzyca u psa jest, tak samo jak u ludzi, chorobą nieuleczalną. Jednak przy odpowiednim doborze leków oraz współpracy z weterynarzem, można ją kontrolować oraz zapewnić swojemu pupilowi długie i komfortowe życie.

Przyczyny cukrzycy

Do dzisiaj nieznane są dokładne przyczyny występowania cukrzycy u psów. Naukowcy wytypowali jedynie predyspozycje, które mogę powodować skłonność do cukrzycy. Są nimi: otyłość, przewlekłe zapalenie trzustki, choroby o podłożu autoimmunologicznym, wrodzone skłonności do cukrzycy, terapia sterydami, złogi białkowe w trzustce. Warto także wiedzieć, że cukrzyca u psów występuje znacznie częściej w przypadku suczek. Większymi predyspozycjami do zachorowania na cukrzycę odznaczają się także psy ras: jamnik, york, maltańczyk, szpic, sznaucer, terier, pudel, shih tzu, oraz golden. Wymienione rasy psów także często popadają w otyłość, która jest pierwszym krokiem do cukrzycy.

cukrzyca u psa - objawy, leczenie

Rozpoznanie objawów

Cukrzyca u psów może dać o sobie znać na każdym etapie życia zwierzęcia. Odnotowano jednak, że choroba ta najczęściej dotyczy psów od 4 – 14 roku życia. Największe ryzyko przypada na wiek od 7 do 10 roku życia. Jak rozpoznać objawy tej choroby? Zdecydowanie powinniśmy zwrócić uwagę na objawy takie jak: wymioty, zwiększone pragnienie, mniejszy apetyt, utrata wagi pomimo regularnego odżywiania się zwierzęcia, zmętnienie oczu, infekcje dróg moczowych, powtarzające się infekcje skóry i uszu, depresja/apatia, niechęć do ruchu i osłabienie, słodki (a nawet owocowy) zapach z pyska, w ciężkich przypadkach: kwasica ketonowa oraz ataki padaczki. Jeśli nasz pupil wyjątkowo dużo sika, zdarza mu się to w mieszkaniu a jego mocz jest niemal przezroczysty i lepki (jeśli sprawdzimy) to zdecydowanie zabierzmy go na badania do weterynarza.

Leczenie cukrzycy psów

Jeśli u naszego pupila zdiagnozowano cukrzycę, dalsze leczenie zależy od zaawansowania choroby. W cięższych przypadkach możliwe, że trzeba będzie pozostawić zwierzę na jakiś czas w lecznicy w celu ustabilizowania poziomu cukru w jego krwi. Natomiast jeśli choroba jest jeszcze we wczesnym stadium, wystarczy podanie leków doustnych oraz zastosowanie specjalistycznej, wysoko-błonnikowej diety. Oczywiście taka karma powinna zostać doradzona/przepisana przez lekarza weterynarii. Nie kupujmy karmy bez wcześniejszej konsultacji z weterynarzem. Bardzo skuteczne w leczeniu cukrzycy są zastrzyki insulinowe i być może to właśnie w takiej formie zastosowane będzie leczenie. Ważnym elementem w leczeniu cukrzycy jest aktywność fizyczna i odpowiednio dobrana dieta. Większość psów cierpiących na tą chorobę boryka się z problemem otyłości. Aby leczenie cukrzycy było skuteczne, trzeba koniecznie zredukować masę ciała naszego czworonożnego przyjaciela. Zrobić to można poprzez zwiększenie jego ruchu na świeżym powietrzu oraz wdrażając odpowiednią dietę. Aktywność fizyczna bardzo korzystnie wpływa na stabilizację poziomu cukru we krwi, dlatego pies powinien ruszać się jak najwięcej.

Sprawdź: Shineline